2011. május 1., vasárnap

Compiz beállítása LMDE-n

Az útmutató elavult, Gnome 3-at használó rendszereken nem érvényes! MATE-tel lehet használni a Compiz-t, erről itt található leírás. Természetesen a MATE esetében is előfeltétele a Compiz működésének a videokártya 3D-s gyorsítása, az ehhez szükséges driverek telepítésénél hasznosak lehetnek az alábbi információk.


Ez az útmutató nagyrészt az omns által írt, itt található leírást veszi alapul, de nem szó szerinti fordításként készült. Az Intel részéről saját tapasztalatból mondhatom, hogy működik, a többit csak az útmutatások alapján írom, nem tudom tesztelni.


Ahol hosszú kötőjelet láttok, az két rövid, csak a szövegszerkesztő átalakítja.


Bárkinek van kiegészítése vagy észrevétele, jelezze!



Compiz telepítése


Az alap Compiz és a Beállításkezelő már telepítve van, de kiegészítésként először is telepítsük a compiz-fusion-plugins-main és a compiz-fusion-plugins-extra csomagokat.


Ezután következnek a videókártya-specifikus lépések:


Intel


Adjuk ki a következő parancsokat:


sudo apt-get purge xserver-xorg-video-nouveau xserver-xorg-video-nv


sudo apt-get install libgl1-mesa-dri libgl1-mesa-glx


sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg


Indítsuk újra a gépet vagy csak a grafikus felületet (nem emlékszem már, hogy ez alapértelmezetten be van-e állítva, ha nem, akkor megtehetjük, ha a Billentyűzet → Kiosztások → Beállítások → Billentyűsorozat az X kiszolgáló kilövéséhez-nél teszünk egy pipát a Ctrl+Alt+Backspace mellé).


nVidia


Telepítsük a csomagokat két részletben az alábbiak szerint:


sudo apt-get install nvidia-kernel-common nvidia-vdpau-driver


sudo apt-get install nvidia-settings nvidia-xconfig nvidi-kernel-legacy-173xx-source nvidi-kernel-legacy-173xx nvidi-glx-legacy-173xx nvidi-kernel-legacy-173xx-dkms


Indítsuk újra a gépet és futtassuk le az nvidia-xconfig-ot és az nvidia-settings-et.


Most indítsuk újra a grafikus felületet (lásd Intel leírás vége).


ATI


ATI-ról nem ír ez az útmutató, de a kommentekben ajánlanak egy fórumhozzászólást, amiben a következőt javasolják (a szerzőnek ATI Mobility Radeon kártyája van):


sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-video-intel libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core


sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg


Itt is indítsuk újra a gépet/GUI-t.


Compiz indítása


Ezután még nem indul automatikusan a Compiz, ezért nyissuk meg az Indítópultot, és a Hozzáadás-ra kattintva készítsünk egy bejegyzést a Compiz-nak, compiz -replace paranccsal.


Nem muszáj ismét újraindítanunk a gépet, azonnal indíthatjuk a Compiz-t az Alkalmazás futtatásából ugyanezzel a paranccsal.


Beállítások


Saját szokásos beállításaink mellett a CompizConfig beállításkezelőben érdemes még aktiválnunk a következőket:




  • Gnome kompatibilitás (különben oda az Alt+F2 billentyűkombinációnk)

  • Alkalmazásváltó (különben nem fog működni az Alt+Tab kombináció)

  • Ha nem működik a munkaterület váltás, akkor a Munkalapváltót is engedélyezzük.


Az Intel beállítások elvégzésére és az automatikus Compiz-indításra szkriptek is készültek, ha valakit érdekel, az eredeti útmutatóban talál linket/leírást, de anélkül is működnek a fent leírtak.

8 megjegyzés:

  1. nVidia alatt nem feltétlenül kell letörölni a nouveau meghajtókat, ha jól vannak feltelepítve az nvidia csomagok akkor azokkal fog a rendszer indulni. Ha pedig valami elromlik akkor a nouveaut fogja használni, és egyszerűen nem indul el a compiz. De legalább a grafikus környezet elindul.

    Továbbá a CompizConfiggal érdemes a munkaterület váltót is bekapcsolni (a felsoroltak mellé) mert a CTRL+ALT+JOBRA/BALRA és a munkaterület váltó a panelen nem működik enélkül.

    VálaszTörlés
  2. Köszi a kiegészítéseket Suttogó, frissítettem a leírást.
    Nálam nincs engedélyezve a Munkalapváltó, és mégis működik a munkaterület váltás, de lehet, hogy nem mindenkinél van így.

    VálaszTörlés
  3. sudo apt-get install nvidia-kernel-common and nvidia-vdpau-driver

    Nos, az az "and" tuti nem kell oda...

    VálaszTörlés
  4. Huhh, igazad van :$
    Köszi :)

    VálaszTörlés
  5. Compiz indítása:

    Nem feltétlen kell az indítópultba új bejegyzés:

    Elindítjuk a gconf-editor-t (Rendszereszközök/Konfigurációszerkesztő) vagy terminálból gconf-editor paranccsal mezei userként.

    Elnavigálunk a desktop/gnome/session/required_components "mappához" a windowmanager értékét módosítjuk az alap gnome-wm-ről compiz-ra. Metacity-hez való visszatéréshez (alapbeállításokhoz) jobb klikk a soron, majd kulcs visszaállítása.

    A gnome-panel teljes kiváltására (pl. AWN-nel vagy Docky-val) a panel bejegyzés értékét kell módosítanunk avant-window-navigator-ra, vagy docky-ra.

    Ha a panelt lecseréltük nem működik az alt+F2, még a leírásban említett gnome kompatibilitás ellenére sem.

    VálaszTörlés
  6. Köszi a hozzászólást, és bocsánat, hogy csak most válaszolok.

    Sajnos nálam nem indul a Compiz a fent leírt kulcs megváltoztatásával. Próbáltam sima "compiz"-zal és "compiz --replace"-szel is... Sima háttér lesz, egy munkaterülettel és ablakkeretek nélkül.

    Arra viszont mostmár tényleg kíváncsi lennék, hogy az Ubuntu hogyan csinálja (megnéztem, nincs bejegyzés az Indítópultban sem, és a fenti kulcs is gnome-wm, mégis elindul a Compiz). Régebben Ubuntun néha eltűntek az ablakkereteim, lehet, hogy az is ezzel volt kapcsolatos. (?)

    VálaszTörlés
  7. Hali LXDE alatt megy a compiz? ha igen akkor hogy? THX

    VálaszTörlés
  8. István, tudtommal az LXDE még mindig Ubuntu alapú. Ezt a kérdést ezért légyszi inkább a fórumban tedd fel.
    (Egyébként fogalmam sincs, de a Google találatok alapján nem lehetetlen. Szerintem első körben próbáld meg, hogy fel lehet-e rakni ugyanazokat a Compiz csomagokat, mint amik a Gnome-on is telepítve vannak.)

    VálaszTörlés