2011. november 6., vasárnap

Előzetes a Linux Mint 12-ről

A Linux Mint fejlesztői mindenkitől elnézést kérnek blogbejegyzésükben azért, hogy bár már három hét eltelt a legújabb Ubuntu megjelenése óta, még mindig kevés információ volt arról, hogy hogyan fog kinézni a következő – Lisa kódnevű – Linux Mint. Ezen a helyzeten szeretnének most változtatni.


 Gnome 2 vs. Új asztali környezetek


A fejlesztők a Linux Mint 11-ben még megtartották a Gnome 2.32-t. A hagyományos Gnome desktop, bár már nem fejlesztik aktívan, még mindig messze a legnépszerűbb asztali környezet a linuxos közösségben. Más disztribúciók újabb környezetekre – Unity-re vagy Gnome 3-ra – való áttérése sok felhasználót elidegenített, akik ezért Linux Mintre váltottak.
Egy hónap alatt 40 százalékkal nőtt a felhasználótábor és most már a Linux Mint lassan beéri az asztali felhasználású Linuxok között piacvezető Ubuntut.


Bármennyire is jó lenne azonban megtartani a Gnome 2.32-t, a jövőbe kell néznünk és elfogadni az új technológiákat. Ez nem azt jelenti, hogy meg kell változtatni azt, ahogy az emberek a számítógépüket használják – szó sincs erről. Arra kell törekedni, hogy a felhasználók ismét otthon érezzék magukat, csakhogy új alapon, olyan új technológiákat használva, melyeket aktívan fejlesztenek és így a támogatásuk hosszú távon is lehetséges.


Technológiai szempontból a Gnome 3 nagyszerű, és minden új kiadással egyre jobbá válik. Időbe fog telni, mire a Linux Mint Gnome 3 alapon a Gnome 2-eshez fogható környezetet tud létrehozni, de végül akár sokkal jobbá is alakítható, mint amit a hagyományos Gnome lehetővé tett.


Ezt észben tartva, a Linux Mint jövője a Gnome 3, a jelen kérdése pedig az, hogyan tudják a Mintes fejlesztők megszerettetni az emberekkel a Gnome 3-at. És milyen alternatívát tudnak kínálni azoknak, akik továbbra sem szeretnének váltani?


Gnome 3 és MGSE


A Gnome 3 elegáns és modern, jól használható környezet, felmerül azonban vele kapcsolatosan néhány probléma:




  • Változtat azon, ahogy az emberek a számítógépüket használják

  • Alkalmazás-, nem pedig feladatközpontú (alkalmazások, nem ablakok között váltunk)

  • Nem végezhető rajta jól multitasking (nem látszanak a nyitott ablakok, a panelen lévő ikonok, stb.)


Alkalmazásmenüket, ablaklistát és egyéb, a hagyományos asztalhoz tartozó funkciókat használtunk amióta az eszünket tudjuk. Másképp nézett ki a KDE-ben, az Xfce-ben, még Windows-on és a Mac OS-ben is, de azért mégis hasonló volt. A Gnome 3 pedig mindezt megváltoztatja és egy jobb módszert kínál a számítógéppel való interakcióra. A Linux Mint csapat nem biztos benne, hogy ez valóban így van, de abban sem, hogy tévedés. Abban viszont biztosak, hogy ha nincs meg a választás lehetősége, az frusztrálja a felhasználókat, a Mint fejlesztőinek az elképzelése szerint pedig egy operációs rendszerrel a gép értünk dolgozik, hogy mi kényelmesen érezhessük magunkat. Ezt szem előtt tartva a Linux Mint 12-ben található Gnome 3-nak lehetőséget kell biztosítania arra, hogy két különböző módon irányítsuk a gépünket: a hagyományos és az új módon, és mi dönthessük el, hogy melyiket használjuk.


Ennek érdekében a Mint csapat kifejlesztette az MGSE-t, ami a Mint Gnome Shell Extensions rövidítése, magyarul a Gnome Shell-hez készített Mint kiegészítőkről van szó. Ez egy desktop réteg a Gnome 3-on, ami lehetővé teszi, hogy azt a hagyományos módon használjuk. Az MGSE összes komponsensét kikapcsolhatjuk, hogy egy tiszta Gnome 3 környezetet kapjunk, vagy mindet bekapcsolhatjuk, és ekkor a korábbihoz hasonló asztalt kapunk. Úgy is dönthetünk, hogy csak egyes komponsenseket veszünk igénybe.


Az MGSE főbb alkotóelemei:




  • Alsó panel

  • Alkalmazásmenü

  • Ablaklista

  • Feladatközpontú környezet

  • Látható rendszerikonok


Ezen kívül az MGSE tartalmaz még pl. médialejátszó-állapotjelzőt, és több más Gnome 3 kiegészítőt.


Így néz ki:



Mint látható, ez az új és régi keveréke. A már említett hagyományos funkciók mellett itt a Gnome 3 sajátjaként ismert, a bal felső sarokban található „Activities” menüt is használhatjuk.


A fallback mód


A Gnome 3 videógyorsítást igényel, ami a legtöbb rendszeren adott. A Linux Mint 12-ben, ha Virtualboxba telepítjük és engedélyezzük a 3D-gyorsítást, a Gnome 3-nak és az MGSE-nek is minden további driver telepítése nélkül működnie kell.


Ha azonban valamiért mégse így lenne, a „fallback” módban találjuk magunkat.


A hasonló kinézet ellenére ennek semmi köze a Gnome 2-höz. Ez is egy Gnome 3 kompensens és teljesen inkompatibilis az olyan technológiákkal, mint pl. a Bonobo panel kiegészítések. Nem véletlenül hívják „fallback” (csökkentett) módnak, és ahogy a Gnome 3 egyre több hardverrel kompatibilis lesz, idővel eltűnik majd.


MATE


A MATE a Gnome 2 projekt folytatása, pontosan úgy néz ki és úgy is működik, mint a Gnome 2.


A Gnome 2.32-vel az a probléma, hogy nem kompatibilis a Gnome 3-mal. Ez sok problémát okozna a tárolókban, és nem lenne lehetséges ugyanazon a gépen Gnome 2-t és 3-at használni. Ezzel szemben a MATE elvileg kompatibilis a Gnome 3-mal. Lehet a gépünkön tehát MATE és Gnome 3 is, és a bejelentkező képernyőn eldönthetjük, hogy melyiket szeretnénk használni.


A gyakorlatban viszont a MATE még nagyon új technológia, és több ponton is ütközik a Gnome 3-mal. Pillanatnyilag keményen dolgozik a csapat a MATE fejlesztőkkel azon, hogy azonosítsák és kiküszöböljék ezeket a problémákat, és így a Linux Mint 12 DVD-n mind a Gnome 3, mind a MATE alapértelmezetten rajta lehessen.


A másik probléma azonban, hogy a Gnome 3-mal való kompatibilitás érdekében a MATE-ben szinte mindent át kell nevezni, ennek megfelelően pedig a Gnome 2-re kifejlesztett alkalmazásokat és témákat először a MATE-hez kell igazítani.


A Gnome-mal való ütközések megszüntetése és az alkalmazások és témák portolása egyszerű feladat. Ha a MATE rákerül majd a Live DVD-re, valószínűleg lesz benne tehát még néhány problémás pont, de a visszajelzések segítségével ezek remélhetőleg gyorsan javíthatók lesznek.

Keresőmotorok


A Linux Mintben többé nem használunk testreszabott keresőmotort. A Linux Mint a világon a negyedik legnépszerűbb asztali operációs rendszer, és ebben az évben akár még az Ubuntut is megelőzheti. A bevétel, amit a Mint felhasználók generálnak a keresőkben található hirdetések megtekintésével, és a rájuk kattintásokkal, igen jelentős. Eddig ez teljes egészében a keresőmotorokhoz és böngészőkhöz került. A csapat célja, hogy a felhasználóknak jó keresési élményt nyújtson, miközben ennek a jövedelemnek egy részét a projekt finanszírozására fordítja. Azok a keresők, amik nem hajlandók osztozni ezen a bevételen, el lesznek távolítva a Linux Mintből, és esetlegesen még a hirdetéseik is blokkolva lesznek.


A Linux Mint 12 és az utána következő kiadások remélhetőleg a következő keresőmotorokat tartalmazzák majd: az üzleti alapon működő Ask.com, Google, Amazon, eBay, és a non-profit Wikipedia.
Így ezután a Linux Mint nem csak a szponzoroktól és az adományokból befolyó összegre lesz utalva, hiszen a felhasználók webes tevékenysége – az általuk indított keresések és vásárolt termékek – is hozzájárul majd a projekt finanszírozásához.


Várható megjelenési időpont


A Linux Mint általában november végén, 20-a környékén jelenik meg. A minőség ugyanakkor fontosabb szempont, mint az időkeret, ezért a fejlesztők mindaddig nem fogják kiadni a Linux Mint 12-t, amíg nem elégedettek vele. Akkor jelenik meg majd az új kiadás, amikor kész van, tehát még nem tudjuk pontosan, hogy mikor. Abba viszont beavatnak minket, hogy pillanatnyilag hogyan áll a fejlesztés:




  • A Gnome 3 asztali környezet kész és működőképes. 10 bugot találtak benne, de ezek nem jelentősek és még az RC előtt vagy utána meg lesznek oldva.

  • Lefordították és telepítették a MATE-et a Gnome 3 mellé egy Ubuntu 10.10 tesztgépen, és sikeresen futtatták mind a kettőt. Most a MATE csomagba rendezése és testreszabása zajlik, lassan, de biztosan haladva. A fejlesztők nem teljesen biztosak benne, hogy az RC idejére készen lesznek vele, és ha így is lesz, várhatóak még benne kisebb hibák.

  • A keresőkkel és böngészőkkel még folynak a tárgyalások, így elképzelhető, hogy az RC-ből néhány hiányozni fog, amik majd belekerülhetnek a későbbi stabil kiadásba.

  • Az RC-t legkésőbb 11-ére szeretnék megjelentetni. Ez a cél, ha azonban minőségproblémák adódnak, ez az időpont érvényét vesztheti.


Visszajelzések


A Linux Mint 2006 óta használta a Gnome 2-t, és sokan a legjobb Gnome környezetnek tartották. A Gnome 3-mal ugyanez a cél, valamint hogy az emberek eldönthessék, hogy Gnome 3-at, MGSE-t szeretnének használni, vagy maradnak a MATE-nél. Ez három teljesen új technológiát jelent, így bizonyos értelemben megint nulláról indulunk.


A fejlesztők remélik, hogy most már pontosabb elképzelésünk van arról, hogy milyen is lesz a Linux Mint 12, és kíváncsian várják a felhasználói visszajelzéseket és észrevételeket.

37 megjegyzés:

  1. Köszönjük szépen a cikket! Véleményem szerint egyre jobb lesz a Mint és az kifejezetten tetszik, hogy a kiadások dátuma nem minden áron van betartva és ez nem a működés rovására megy.
    Vajon az LMDE is követni fogja ezt az irányt?

    VálaszTörlés
  2. Egyébként a kommenteket olvasva még annyi, hogy az itt látható képernyőkép nem végleges, többen javasoltak design javításokat, és egy részükre Clem is pozitívan reagált.

    VálaszTörlés
  3. Mondjuk nekem a Unity felület sehogy nem jön be, értelmetlen és rosszul kezelhető a számomra. Ráadásul nem találtam igazán hozzá menüszerkesztési lehetőséget hogy azt tegye már elém és abban a formában ahogy én szeretném. Na engem ezért nem érdekelt innentől tovább az Ubuntu. Bár a Gnome 3 Gnome Shell is furcsa volt nekem, de szerethetőbb mint a Unity. Én Fedora 15 kapcsán használtam Gnome shellt, ott stabil volt és gyors. A Unity egy erőltetett lassú valami a számomra. De a Linux Mint fentebb leírt megoldása sokkal profibb és értelmes már első hallásra is. Mondjuk nekem LMDE van, és ahogy az mostani formájában van szinte tökéletes. Én szakítanék az Ubuntu katyvasszal teljesen a Mint fejlesztői helyében. A driver telepítő alkalmazást venném át talán mert az tényleg profi! Gnome 3 esetén is egy hasonló részletekbe menő beállító központ kellene mint most van és az szinte biztos siker. Talán a Mintmenu programot kombinálnám a Gnome Shell áttetsző menüjével egyedül, megtartva az alsó panel, mostani jól megszokott jól használható elrendezésével. Azt az egyet utálom a Gnome Shellben hogy a panelre kattintva és oda semmi kiegészítő dolgot nem tudok tenni. Netbookon ugye jó ha eltűnik az a panel stb....
    De én igazán a KDE LMDE az amire várok. :) Persze ehhez az kell nehogy elmenjen a KDE fejlesztők esze, és valami idióta irányba fejlesszék tovább a felületet. Nem is kéne ennyi össze vissza felület hanem fokozatosan építhető bővíthető egymásra épülő és kompatibilis rendszer. Az alap egy LXDE szerű minimum, de nem kelljen azért lemondani minden alap dologról azért, mondjuk egy normális mixer vagy hasonló. A csúcs lehetne az áttetsző Compiz Kwin Gnome Shell összegyúrása alapján egy látványos felület. De ugye a fiúk sokszor egymás rovására dolgoznak nem hogy előre jussanak...
    De valóban jó a Linux Mint elképzelés, csak támogatni tudom! :)

    VálaszTörlés
  4. Már meg is előzte az Ubuntu-t!

    VálaszTörlés
  5. Na, már nagyon vártam az infokat. Azt kell mondjam, hogy ismét megéri várni a Mint-re.
    Eddig sem voltam kétségbe esve amiatt, hogy nem jött ki az új - mivel a Katya is kiválóan működik.

    LM köszönöm a munkátokat. Számíthattok rám.

    VálaszTörlés
  6. Huhh te nagyon otthon vagy ezekben a különböző felületekben :) Én mindig Gnome-ot használtam, pontosabban KDE-t egyszer 1 napig.
    LMDE-vel kapcsolatban, ott is eléggé a közeljövőben bejön a Gnome3, és elérhető lesz az MGSE nekünk is. Clem azt írta tegnap, hogy a következő frissítőcsomag már akkor jön, mikor stabil Gnome3 lesz testingben. Én testinget használok, mondjuk vagy 2-3 hete nem frissítettem, de egy csomó alkalmazásnak már fura a témája a Gnome3 átmenet miatt. Ez van sajna, de idővel biztos kialakul egy szerethető megoldás :)

    VálaszTörlés
  7. Azt kell, hogy mondjam így kell kinéznie egy modern operációs rendszernek! Letisztult, szép.

    VálaszTörlés
  8. Erre az MGSE-re kiváncsi leszek, kipróbáljuk. Jó lenne ha nem csak az ubuntu alapú verziókba lenne, hanem a debianosoba is.

    VálaszTörlés
  9. Ott is lesz, sőt, állítólag mindenféle disztrón lehet majd használni. Az Arch-osoknál már be is került az AUR tárolóba (http://www.webupd8.org/2011/11/try-new-mint-gnome-shell-extensions.html).

    VálaszTörlés
  10. Az Unity elmehet a rákba......

    VálaszTörlés
  11. Az itt megjelenő híreket, dokumentációkat magunk fordítjuk.

    VálaszTörlés
  12. szisztok.
    LXDE mikor várható belőle,erről tud valaki valamit?
    nálam csak az játszik(8gb ssd :) )

    VálaszTörlés
  13. Mondjuk egy 8 Gb-os SSD árából igen tisztességes merevlemezt lehet venni :-)

    Én is vettem egy SSD-t. Őszintén? Nem dobtam től hátast. Más dolog egy teszt eredményt olvasni, mint használat közben észrevenni bármit is. Szóval vagy csalódtam, vagy csak túl nagy volt az elvárás....

    VálaszTörlés
  14. Üdv! Hogyan tudom kipróbálni ezt a felületet?

    VálaszTörlés
  15. Megvárod, amíg megjelenik. Vagy keresel egy publikus beta verziót....

    VálaszTörlés
  16. Hát ez NAGYON JÓ. Komolyan jó elképzelések, és probléma meglátások. Nagyon várom. Mióta az ubi 11.10 megjelent több okból is folytatom az eddigi alternatíva keresést. Régebben volt Mint és LMDE is a gépemen, s azóta is ismerkedem ezzel azzal, debian disztrókkal (pl crunchbang). De nekem jobban bejön az ubuntu alap, mivel úgy tapasztalom, hogy azon az online flash videó lejátszás, film illetve tv műsor nézés simábban, könnyebben, gyorsabban fut. Hát csak elismerésem a ragyogó meglátásokért.

    VálaszTörlés
  17. Valamiféle arculat váltást díjaznék a Mint terén, mert nagyon egyféle minden, és bár nem csúnya, de nem is szép nagyon, és kissé unalmas már. Nem fő szempont, de az sem mindegy. Ebből a szempontból pl értékeltem a gnome 3-at.

    VálaszTörlés
  18. Az SSD-t nem vette, hanem ezt kapta a géppel együtt. Valszeg egy Eee Pc X101-e van. Jó kis gép az! A kis háttértárral is együtt lehet élni, csak kisigényű oprendszer kell rá, pl. Win 8 :)
    (Egyébként nem hülyéskedek. Kubuntuval nem tudok HD tartalmat élvezhetően lejátszani, azzal a sz@r windows-zal meg igen :S)

    VálaszTörlés
  19. Ja! Csak most ismerlek meg. Szia Morello!

    VálaszTörlés
  20. Nem ellened szól ,de ismerek egy olyan fórumot, ahol mostanság azt mondják, hogy ha a felület nem tetszik, akkor el lehet menni. (Mintha már hallottam volna valakitől ezt. Nem is tudom. Talán WTF, vagy GyF? Egyhülyeség.) Itt meg mindjárt hármat kínálnak a felületből. No, szerintem mostanság legkevésbé a csinosításra jut idejük, de reménykedjünk. Azt hiszem ez lesz a következő kedvenc disztróm, miután a kubit kihajítottam. Korábban a unity-s ocelotot dobtam ki, mint macskát sz....

    VálaszTörlés
  21. Igen, az ubuntu.hu-n belefáradtak a moderátorok az Unityt becsmérlő postok gyomlálásába. De ez talán nem csak a hozzászólók hibája. Kétpaneles Gnome3 van egyébként a Sabayonban is, ott nem tetszett úgy, mint a mintes G2, vagy XFCE az egy paneljával.

    VálaszTörlés
  22. Attól tartok, hogy az én 7 éves notebookomon a Gnome 3 nem fog futni, mert valószínűleg a videókártya nem támogatja hardveresen. Marad a fallback mód, ami nem tudom hogy fog kinézni a Mint-en. A Fedora 16-on olyan, mint egy 15 évvel ezelőtti kezelőfelület. Nemhiába nevezte nemrég Linus Tornvalds a Fedora 15-öt egy katasztrófának.

    VálaszTörlés
  23. Bocs, de én pont úgy tudom, hogy Fedora-t használ XFCE felülettel. A Unity-re mondta, hogy nem bejövős.

    VálaszTörlés
  24. Itt a link:
    http://www.sg.hu/cikkek/85541/tul_bonyolult_lett_a_linux

    VálaszTörlés
  25. Tudnátok abban segíteni nekem, hogy a Linux Minthez kapcsolódó keresőmotort hogyan tudnám magyarra állítani?

    VálaszTörlés
  26. Én az ubuntuban valami hasonló választhatóságot szerettem volna, mint amiről a Mint 12-es ben szólnak. De hát ők tudják. Ettől több lesz-e az ubuntu használók száma, vagy kevesebb? Mindegy ez is. Én eddig is keresgéltem, ezután is fogok. :) De eddig ami stabilan ott volt az az ubi 10.04.3, ami hamarosan (kb 2-3 napon belül) leváltva lesz Mint 11-re. Sajnos nálam sajnos sok szempontot figyelembe kell venni, felhasználás és gép függvényeként.

    VálaszTörlés
  27. szerk.: bocs a 2 "sajnos"-ért. Iszonyat magyartalan, de a fáradtságomra hivatkozom (még itteni idő szerint sem túl korán követtem el).

    VálaszTörlés
  28. Na én is örülök hogy megadják azoknak is a lehetőséget akik nem akarnak gnome3 vagy unity mellett maradni. Kis ideje használom a Linux Mint 11-et de oda vagyok érte. Saját kis szemszögemből azt mondom veri az Ubuntu 11.10-et. De persze én nem vagyok vérprofi linuxos, csak egy kezdő-gyengeközép kategóriás játékos a linuxban.

    VálaszTörlés
  29. Semmit nem jelent! Az a lényeg, hogy tetszik, és szereted használni. Az összes többi huszad rangú. És ne hagyd magad befolyásolni a fikázó vérprofi linuxosok véleményével! A kernel ugyan az, a programok ugyan azok. Ugye nem baj, hogy jobban össze van csiszolva és nem kell állandóan hegeszteni?

    VálaszTörlés
  30. Az biztos hogy sokkal jobban össze van rakva. Nem kell a legfrissebb Firefoxnál is a forrást felrakni simán be lehet rakni ppa-val, és az ilyen kis dolgok nálam sokat jelentenek. Nincs hiba a flash playerrel minden flash videó simán megy nem kell szenvedni az ati kártya driverjevel. Haver laptopjára felraktam és azóta nem ment át Windowsra :D Adtam neki linuxos játékokat is amik max grafikán mennek az én gépemen is. Pedig Windowsba minden minimum grafikán megy.

    VálaszTörlés
  31. Hey, elérhető az RC - nem lesz róla hír?

    VálaszTörlés
  32. Szia!
    Nem tudom, hol látod, hogy elérhető - se a blogon, se a linuxmint.com-on nincs még ilyen hír. Tegnap azt írták, hogy 2 napon belül lesz elérhető.
    Másrészt, mi itt nem főállásban, esetemben pl. munka és suli mellett írjuk a bejegyzéseket, úgyhogy nem tudjuk garantálni, hogy fél órával a megjelenés után kitesszük az oldalra a magyar fordítást. Aki hamarabb értesül róla, és sok ideje van, nyugodtan készíthet fordítást, vagy bármilyen bejegyzést, erről szólt a felhívásunk is.

    VálaszTörlés
  33. Aki esetleg nem tud várni a végleges verzió megjelenéséig az letöltheti az RC kiadást, ami egyébként nem hivatalos RC egyenlőre!
    http://ftp.heanet.ie/pub/linuxmint.com/testing/
    Saját felelősségre próbálgassátok.

    VálaszTörlés
  34. A DVD-s verzió még működésképtelen!

    VálaszTörlés
  35. Én már délután letöltöttem, ki is próbáltam, minden rendben vele. Videó lejátszás tökéletes ATI kártyával, mobil net kapcsolat rendben, egyedül a szoftver centerben nem működik a keresés funkció, de ez legyen a legnagyobb probléma.

    VálaszTörlés